HISTORIA ZATOCZYŁA KOŁO …

Jesteś ciekaw jak produkuje się wódkę? Chcesz poznać historię polskiego przemysłu monopolowego, którego jednym z głównych architektów był Jakob Haberfeld? A może chcesz odnaleźć nuty smakowe występujące w różnego rodzaju alkoholach?

To i wiele więcej do zobaczenia w Muzeum Wódki Jakob Haberfeld w Oświęcimiu, dokładnie w miejscu dawnej Parowej Fabryki Wódek i Likierów, która w Oświęcimiu funkcjonowała od 1804 roku.

Ukazujemy historię rodziny, która nie tylko wsławiła się na świecie jako znacząca marka wódek i likierów, ale również wybitne postacie dla miasta. Mało kto wie, że Alfons Haberfeld był jedynym oświęcimskim udziałowcem pierwszej polskiej fabryki samochodów „Oświęcim-Praga”, którymi jeździły takie sławy, jak Jan Kiepura czy Wojciech Kossak.

Wystawa to także opowieść o losach jednej z dwóch najbardziej wpływowych rodzin żydowskich w Oświęcimiu. Losach przerwanych dramatycznie przez wybuch II Wojny Światowej i zamordowanie w obozie zagłady w Bełżcu 5-letniej wówczas Franciszki Henryki Haberfeld.

Jakob Haberfeld Oświęcim Parowa Fabryka Wódek